מידע וטיפים


הילד מקיא – מה עלי לעשות?
הדבר החשוב ביותר הוא לתת לו נוזלים דרך הפה, מעט בכל פעם. מילוי הבטן ביותר מדי נוזלים בבת אחת, עלול לגרום לעוד הקאות. יש לתת נוזלים בלגימות, שתי לגימות אחת לשתי דקות. אם לאחר שעה אין עוד הקאות, ניתן להגדיל את כמות הנוזלים, ואף לתת לילד אוכל מוצק. במידה וההקאות ממשיכות, יש להשהות הזמן בין לגימה ללגימה. לילד מעל גיל שנתיים, ניתן לתת תרופה בשם פראמין, תרופה זו יכולה להפחית את תחושת הבחילה. יש לפנות לטיפול רפואי במידה והילד ממשיך לאבד נוזלים ומסרב לשתות.

התינוק שלי נושם מהר. מתי עלי לדאוג?
תינוקות נושמים מהר יותר מאשר מבוגרים. שיעור הנשימות הממוצע לתינוקות עד גיל 6 חודשים, עומד על 60 נשימות לדקה. תינוקות עד גיל שנה, 50 נשימות לדקה. תינוקות בני שנה עד שנתיים, 40 נשימות לדקה.

לעתים, תינוקות ינשמו במהירות לאחר בכי. אולם אם הנשימות המהירות נמשכות מספר דקות, יש לפנות לטיפול רפואי. סימנים נוספים לקשיים בנשימה: כשהתינוק מפגין מאמץ נשימתי גדול. ניתן להבחין בכך בהסתכלות על חזה התינוק, שנראה כאילו העור נשאב אל בין הצלעות. לעתים ניתן להבחין בחלק הרך של האף, המתרחב בעת כל נשימה. אלו הם סימנים לקשיי נשימה, ויש לפנות לאבחון רפואי.

עליה בחום הגוף עלולה אף היא להגביר את קצב הנשימה. לפיכך, במקרה של עליה בחום הגוף, המלווה בנשימות מהירות, אך ללא הסממנים המופיעים לעיל, יש לתת לתינוק תרופות להפחתת החום, כמו אקמול או איבופרופן, ואז לספור הנשימות שוב.

במידה וקצב הנשימות עדיין מעל לממוצע, יש לפנות לקבלת טיפול רפואי. במידה והנשימות המואצות מלוות בהחלפת צבעים של התינוק, צבע עורו נראה כחול או חיוור, יש לפנות באופן מיידי לקבלת טיפול רפואי.

מתי עלי לגשת לטיפול רפואי במקרה של חתכים ופציעות בגוף?
ברור שיש לגשת לטיפול בכל מקרה שבו לא ניתן לעצור את שטף הדם. במידה ושטף הדם נעצר, אך החתך נראה יותר מפצע שטחי ושולי החתך נפתחים מעל ל-1 מ"מ, יש לפנות לטיפול רפואי בכדי שהרופא יסגור החתך ע"י תפרים, דבק מיוחד, על מנת לזרז את הליך ההחלמה ולהפחית הצלקות. טיפול רפואי זה חייב להינתן לא יאוחר מחמש שעות מרגע הפציעה.

הילד שלי צולע, האם עלי להיות מודאגת?
מספר שאלות יסייעו לך להחליט האם ילדך זקוק לטיפול מיידי:
  1. האם קיים עבר של פציעות? במידה והילד נפגע בכל צורה שהיא וכעבור מספר שעות עדיין צולע, יש להפנותו לרופא.
  2. האם הילד סובל משפעת? במידה והילד אכן סובל משפעת וממשיך לצלוע, זה עלול להתרחש כתוצאה מזיהום. יש להפנות מייד לטיפול רפואי ולעבור את כל הבדיקות הנדרשות על מנת לשלול קיום הזיהום. בביקורופא אנו מקיימים את כל הבדיקות תחת קורת גג אחת, עם תוצאות מיידיות. ניתן להציע לילד משכך כאבים כמו אקמול או איבופרופן.

הילדה נפלה ובוכה שהזרוע שלה כואבת. האם עלי לגשת לרופא?
נפילה אכן כואבת, כך שהגיוני מאוד שהילדה בוכה. ראשית יש להרגיע את הילדה. משככי כאבים כמו איבופרופן (נורופן, אדוויל) נמצאו כטובים מאד. אם לאחר חצי שעה מנטילת התרופה הילדה הפסיקה לבכות ומניעה את הזרוע כרגיל, גם כשאתם נוגעים בזרועה, רוב הסיכויים שהכל בסדר איתה. אולם אם הילדה ממשיכה להתלונן ולבכות בכל פעם שבה אתם נוגעים בזרועה ואיננה מוכנה להזיז את זרועה, יש להפנותה לרופא לשם אבחון. בביקורופא היא תוכל לקבל אבחון וצילומים עם תוצאות מיידיות במידת הצורך.

מתי לקחת אנטיביוטיקה?
אנטיביוטיקה אינה תרופה למחלות ויראליות כגון שפעת. אנטיביוטיקה נועדה לטפל במחלות שנגרמות מחיידקים. מדובר באחוזים בודדים בלבד מכלל המחלות השכיחות באוכלוסיה. הטיפול באנטיביוטיקה חייב להיות על פי הוראות רופא בלבד. יש להשלים את הטיפול האנטיביוטי עד תומו גם אם מורגשת הקלה משמעותית בטווח הקצר. אנטיביוטיקה היא תרופה שיכולה לגרום לריבוי תופעות לוואי כגון שלשולים וכד'. שימוש לא מבוקר של אנטיביוטיקה עלול לגרום להופעת זני חיידקים עמידים.

כיצד אנו יודעים שלקינו בשפעת?
הסימפטומים למחלה: נזלת, כאבי גרון, צרידות, שיעול, חום, כאבי שרירים ועוד. ברוב המקרים המחלה חולפת לבדה תוך ימים. השיעול לעומת זאת, עלול להמשך שבועות בודדים. לרוב, טיפול אנטיביוטי אינו נחוץ לטיפול במחלות אלו ואף עלול לגרום לתופעות לוואי בלתי רצויות.

מומלץ להיזהר ולהיבדק שוב על ידי רופא כאשר:
  • הסימפטומים מחמירים בהדרגה
  • בעת הופעת קשיים בנשימה, חרחורים או כאבים בבית החזה
  • בעת תחושת ישנוניות ובלבול
  • כאשר השיעול נמשך מעבר לשלושה-ארבעה שבועות

לילד שלי יש חום, מה עלי לעשות?
חום אינו מחלה אלא סימן לפעולת הגוף כנגד גורם המחלה. אם הילד מתנהל כהרגלו, אין צורך ברוב המקרים להעניק טיפול מיוחד!
ילד סובל מחום גבוה כשחום גופו הינו מעל 38 מעלות (מדידה בפי הטבעת) או מעל 37.5 מעלות (מדידה בבית השחי או במדחום לאוזן). עליית חום – 38.5 מעלות – עשויה להיגרם מפעילות גופנית מאומצת, לבוש עודף, מזג אוויר חם או אפילו אמבטיה חמה. שימו לב – במקרים אלו לא מדובר במחלה. רוב מקרי החום אינם מסוכנים וחולפים תוך יומיים – שלושה. רצוי להעניק טיפול תרופתי בחום מעל 39 מעלות ו/או כשהילד נראה חולה, ישנוני, "זרוק". בעת חום גבוה מעל 40 מעלות ניתן להיעזר גם באמבטיות פושרות.
בעת טיפול בחום חשוב מאד להקפיד על שתייה מרובה ועל לבוש קל יחסית.

כואבת לי הבטן, מה עלי לעשות?
רוב הסיבות לכאבי בטן אינן דורשות טיפול מיוחד. אמצעים פשוטים עשויים לפתור את מרבית הבעיות. הכאב יכול לנבוע מגירוי של כל איבר במערכת העיכול ואף במערכת המין והשתן. בעת כאבי בטן רצוי להימנע מאכילה של מאכלים שמנים ומתובלים. שתיית אלכוהול, משקאות מוגזים או מכילי קפאין אינה מומלצת. יש לפנות לטיפול רפואי בהופעת שלשולים דמיים או הקאות דמיות, הקאות בלתי פוסקות, כאבים המלווים בחום, כאב פתאומי חד וחזק, העדר פעולת מעיים, כאבים בהטלת שתן, כאבים בזמן הריון.

הילד שלי סובל מדלקת באוזניים, מה עלי לעשות?
דלקת אוזניים היא מחלה האופיינית לילדים, אך גם מבוגרים עלולים לחלות בה. רוב הילדים יחלו בדלקת אוזניים לפחות פעם אחת עד גיל 3. הסימפטומים השכיחים לדלקת אוזניים הנם כאבים, אי שקט, קשיי שינה, נגיעה חוזרת באוזן, קשיי שמיעה, איבוד שווי משקל. גורמי הסיכון בדלקות אוזניים הנם – גיל הינקות והילדות המוקדמת, ילדים החולים באופן תכוף בצינון או שפעת, ילדים להורים מעשנים, ילדים האוכלים מבקבוק בעיקר בשכיבה. הסיבה השכיחה ביותר היא זיהום המתפשט לחלל האוזן מתוך חלל הפה והלוע. במקרים רבים ניתן לדחות את הטיפול ב – 24 שעות ללא שום סיכון לילד. בילדים מעל גיל שנתיים ניתן לדחות את הטיפול גם עד 72 שעות.

מה לעשות כשכואב הראש?
כאב ראש יכול להיות בעיה ראשונית או סימפטום משני למחלה אחרת. הסיבות השכיחות הנן מגרנות , תוצאה ממתח, חום גבוה, התייבשות או ייתר לחץ דם. מיגרנה הנה התקפה של כאבי ראש הולמים המלווים לרוב בבחילות או הקאות. הטיפול בכאב ראש צריך להיות מופנה לגורם הראשוני במידה וקיים, לדוגמא, הורדת חום או שתייה מרובה, רוב מקרי כאבי הראש ניתנים לטיפול עצמי ללא עזרה מקצועית . ניתן ליטול משככי כאבים פשוטים כגון אקמול או אופטלגין. במקרה של מגרנה יש ליטול תרופות מרשם מיוחדות בהוראת רופא בלבד. מומלץ להיבדק על ידי רופא כאשר יש כאבי ראש המלווים בטשטוש ראיה ,איבוד שווי משקל או הזיות או כאשר כאב הראש נעשה בלתי נסבל.

מדד השפעת   |   דרושים   |   צור קשר   |   מפת האתר   |   מינויים   בניית אתרים , עיצוב אתרים